Kantitatif Araştırmalar

pattern

Kantitatif araştırmalar, araştırma sektöründe en yoğun kullanılan veri toplama tekniğidir. Araştırma projesinin amacı gereği sayısal veriye ulaşma gerekliliği olduğunda kullanılır. Kendi içerisinde oldukça farklı yöntemlere yer verir.

  • Yüzyüze Görüşme

Yüzyüze görüşme yöntemi dünyada ve Türkiye’de en yoğun olarak kullanılan veri toplama tekniğidir. Saha araştırmacıları görüşmeleri, basılı bir soru formu yardımıyla denekle yüzyüze olarak gerçekleştirir.

  • CATI

CATI (Computer Aided Telephone Interview), bilgisayar destekli telefonla anket sistemidir. Telefon, bilgisayar ve araştırmacılık deneyimini birleştiren, teknolojinin hız kazandırdığı yeni bir veri toplama tekniği olan CATI’de eş zamanlı kontrol olanağı da mevcuttur.

  • CAPI

CAPI, bilgisayar yardımıyla yapılan anket anlamına gelen Computer Assisted Personal Interviewing kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi, kağıt-kalem yerine bilgisayarla veri toplama yöntemidir.
Bu yöntemde görüşme formu tablet bilgisayarlar üzerinden kullanılabilen bir yazılım sayesinde veri giriş programı haline getirilerek verinin derlenmesi mümkün olmaktadır.

  • Internet Üzerinde Araştırma (WEB Survey)

Günümüzde global olarak çok önemli bir iletişim, bilgi kaynağı ve ticaret ortamı haline gelen internet; Türkiye’de de son zamanlarda özellikle profesyonellerin yoğun ilgi gösterdikleri bir mecra. Bu mecranın gelişimi aynı zamanda veri toplama için de yeni bir platform yaramıştır.
Tüm dünyada tartışıldığı gibi örneklemenin güçlükleri dolayısıyla, Internet üzerinde araştırma tekniğini her türlü araştırmada kullanmak mümkün değildir. Ancak yöntemsel uygunluğa sahip araştırmalarda çok hızlı veri toplama imkanı sağlamaktadır.